Breadcrumb NavXT - en to sv translation catalogue (182 entries)

en: Breadcrumb NavXT Network Settings
sv: Breadcrumb NavXT Nätverksinställningar

en: Adds a breadcrumb navigation showing the visitor&#39;s path to their current location. For details on how to use this plugin visit <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT</a>.
sv: Lägger till en sökväg navigering visar besökarens väg till sin nuvarande plats. För information om hur du använder detta plugin besök <a href="http://mtekk.us/code/breadcrumb-navxt/">Breadcrumb NavXT</a>.

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show. Note that the "Post Parent" option may require an additional plugin to behave as expected since this is a non-hierarchical post type.
sv: Hierarkin som länkstigen visar. Observera att "Post Parent" alternativet kan kräva ytterligare plugin för att bete sig som förväntat eftersom detta är en icke-hierarkisk posttyp.

en: <a title="Go to %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
sv: <a title="Gå till %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Search results for &#39;<a title="Go to the first page of search results for %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>&#39;
sv: Sök resultat för &#39;<a title="Gå till första sidan för sökresultat av %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>&#39;

en: A collection of settings most likely to be modified are located under this tab.
sv: En samling inställningar som mest sannolikt ändras finns under denna flik.

en: Title Length
sv: Titel längd

en: Limit the length of the breadcrumb title.
sv: Begränsa längden av brödspårs titeln.

en: Mainsite Breadcrumb
sv: Huvudsidans brödspår

en: The settings for all post types (Posts, Pages, and Custom Post Types) are located under this tab.
sv: Inställningarna för alla post typer (Inlägg, Sidor och egna post typer) finns under denna tabb.

en: Post Types
sv: Post Typer

en: Post Hierarchy Display
sv: Post hierarki visning

en: Post Hierarchy
sv: Post hierarki

en: %s Hierarchy Display
sv: %s Hierarki visning

en: Post Formats
sv: Post Format

en: Max Title Length:
sv: Max Titel längd

en: Posts
sv: Inlägg

en: Post Parent
sv: Inläggs förälder

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show.
sv: Hierarkin som länkstigen visar.

en: %s Hierarchy
sv: %s Hierarki

en: The settings for all taxonomies (including Categories, Tags, and custom taxonomies) are located under this tab.
sv: Inställningarna för alla taxonomier (inklusive Kategorier, taggar och anpassade taxonomier) är placerade under den här fliken.

en: Taxonomies
sv: Taxonomier

en: Post Format Template
sv: Inläggs formats mall

en: The template for post format breadcrumbs.
sv: Mallen för post format länkstig.

en: Post Format Template (Unlinked)
sv: Post formats mall (olänkad)

en: The template for post_format breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för post_format länkstigen som används endast när länkstigen inte är länkad.

en: The settings for author and date archives, searches, and 404 pages are located under this tab.
sv: Inställningarna för författare och datum arkiv, sökningar och 404 sidor finns under denna flik.

en: Author Archives
sv: Författar arkiv

en: <a title="Go to the %title% tag archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
sv: <a title="Gå till %title% tagg arkivet." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Articles by: <a title="Go to the first page of posts by %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
sv: Artiklar av: <a title="Gå till första sidan för %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: <a title="Go to the %title% category archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
sv: <a title="Gå till %title% kategori arkiv." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: <a title="Go to the %title% archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
sv: <a title="Gå till %title% arkiv." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Your settings are for a newer version.
sv: Dina inställningar är för en nyare version.

en: Text to show before the trail:
sv: Text som ska visas innan spåret:

en: Go to the Breadcrumb NavXT translation project.
sv: Gå till "Breadcrumb NavXT" översättnings projekt.

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %1$s, Breadcrumb NavXT requires %2$s
sv: Din PHP version är för gammal, vänligen uppdatera till en nyare version. Din version är %1$s, Breadcrumb NavXT kräver %2$s

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
sv: Lägger till breadcrumb till din sidebar

en: Title:
sv: Titel:

en: Output trail as:
sv: Skriv ut breadcrumb som:

en: List
sv: Lista

en: Plain
sv: Simpel

en: Link the breadcrumbs
sv: Länka Breadcrumb

en: Reverse the order of the trail
sv: Omvänd ordning i breadcrumb

en: Hide the trail on the front page
sv: Göm spåret på förstasidan

en: Insufficient privileges to proceed.
sv: Otillräcklig privilegier för att fortsätta.

en: Tips for the settings are located below select options.
sv: Tips för inställningarna finns under varje val.

en: Resources
sv: Resurser

en: %sTutorials and How Tos%s: There are several guides, tutorials, and how tos available on the author's website.
sv: %sTutorials och guider%s: Det finns flera guider och tutorials tillgängliga på skaparens hemsida.

en: Go to the Breadcrumb NavXT tag archive.
sv: Gå till Breadcrumb NavXT tagg arkiv

en: %sOnline Documentation%s: Check out the documentation for more indepth technical information.
sv: %sOnline dokumentation%s: Kolla dokumentationen för mer teknisk information.

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
sv: Gå till Breadcrumb NavXT online dokumentation

en: %sReport a Bug%s: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug.
sv: %SRapportera en bug%s: Om du tror att du hittat en bug, var vänlig och inkludera WordPress version och detaljer hur man återskapar buggen

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
sv: Gå till Breadcrumb NavXT support och skicka din version.

en: Giving Back
sv: Ge tillbaka

en: %sDonate%s: Love Breadcrumb NavXT and want to help development? Consider buying the author a beer.
sv: %sDonera%s: Gillar du Breadcrumb NavXT och vill hjälpa utvecklingen? Överväg att köpa skaparen en öl.

en: Go to PayPal to give a donation to Breadcrumb NavXT.
sv: Gå till PayPal för att donera till Breadcrumb NavXT.

en: %sTranslate%s: Is your language not available? Contact John Havlik to get translating.
sv: %sÖversätt%s: Finns inte ditt språk? Kontakta John Havlik om översättning.

en: General
sv: Allmänt

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
sv: För inställningarna på den här sidan att börja gälla måste du antingen använda den medföljande Breadcrumb NavXT widget, eller placera koden snutten nedan i ditt tema.

en: Breadcrumb trail with separators
sv: Breadcrumb spår med separator

en: Breadcrumb trail in list form
sv: Breadcrumb spår i list form

en: Quick Start
sv: Snabbstart

en: Using the code from the Quick Start section above, the following CSS can be used as base for styling your breadcrumb trail.
sv: Vid användning av koden från "Snabb start" sektionen ovan, följande CSS kan användas som bas för att styla ditt breadcrumb spår.

en: Import/Export/Reset
sv: Importera/Exportera/Återställ

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Reset
sv: Återställ

en: Breadcrumb NavXT Settings
sv: Breadcrumb NavXT Inställningar

en: Breadcrumb Separator
sv: Breadcrumb separator

en: Placed in between each breadcrumb.
sv: Placeras i mellan varje breadcrumb.

en: Home Breadcrumb
sv: Hem Breadcrumb

en: Place the home breadcrumb in the trail.
sv: Placera hem breadcrumb i spåret.

en: Home Template
sv: Hem mall

en: The template for the home breadcrumb.
sv: Mallen för hem breadcrumb.

en: Home Template (Unlinked)
sv: Hem mall (olänkad)

en: The template for the home breadcrumb, used when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för hem breadcrumb, används när breadcrumb inte är länkat.

en: Blog Breadcrumb
sv: Blogg breadcrumb

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
sv: Placera blogg breadcrumb i spåret.

en: Blog Template
sv: Blogg mall

en: The template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments.
sv: Mallen för blogg breadcrumb, används endast vid statisk framsida.

en: Blog Template (Unlinked)
sv: Blogg mall (olänkad)

en: The template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments and when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för blogg breadcrumb, används endast vid statisk framsida och när den inte är länkad.

en: Main Site Breadcrumb
sv: Huvudsidans Breadcrumb

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
sv: Placera huvudsidans hem breadcrumb i spåret i en multisite.

en: Main Site Home Template
sv: Huvudsidans hem mall

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
sv: Mallen för huvudsidans hem breadcrumb, används endast i multisite.

en: Main Site Home Template (Unlinked)
sv: Huvudsidans hem mall (olänkad)

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments and when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för huvudsidans hem breadcrumb, används endast i multisite och inte länkad.

en: Current Item
sv: Nuvarande punkt

en: Link Current Item
sv: Länk Nuvarande punkt

en: Yes
sv: Ja

en: Paged Breadcrumb
sv: Flersidig breadcrumb

en: Include the paged breadcrumb in the breadcrumb trail.
sv: Inkludera den paged breadcrumb i breadcrumb spåret.

en: Indicates that the user is on a page other than the first on paginated posts/pages.
sv: Betyder att användaren är på en annan sida än den första på ett flersidigt inlägg / sida.

en: Paged Template
sv: Flersidig mall

en: The template for paged breadcrumbs.
sv: Mallen för fler sido breadcrumbs.

en: Post Template
sv: Inläggs mall

en: The template for post breadcrumbs.
sv: Mallen för inlägg breadcrumb.

en: Post Template (Unlinked)
sv: Inläggs mall (olänkad)

en: The template for post breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för inläggs breadcrumbs, använd endast då den inte är länkad.

en: Show the taxonomy leading to a post in the breadcrumb trail.
sv: Visa den taxonomi som leder till ett inlägg i breadcrumb spåret.

en: Categories
sv: Kategorier

en: Dates
sv: Datum

en: Tags
sv: Taggar

en: Pages
sv: Sidor

en: Page Template
sv: Sidmall

en: The template for page breadcrumbs.
sv: Mallen för sido breadcrumbs.

en: Page Template (Unlinked)
sv: Sidmall (olänkad)

en: The template for page breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för sido breadcrumbs, endast då den inte är länkad.

en: Attachment Template
sv: bilags mall

en: The template for attachment breadcrumbs.
sv: Mallen för attachments breadcrumbs.

en: Attachment Template (Unlinked)
sv: Bilags mall (olänkad)

en: The template for attachment breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för attachments breadcrumbs, endast då den inte är länkad.

en: <a title="Go to %title%." href="%link%">%htitle%</a>
sv: <a title="Gå till %title%." href="%link%">%htitle%</a>

en: %s Template
sv: %s mall

en: The template for %s breadcrumbs.
sv: Mallen för %s breadcrumbs.

en: %s Template (Unlinked)
sv: %s mall (olänkad)

en: The template for %s breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för %s breadcrumb, används endast när den inte är länkad.

en: %s Root Page
sv: %s rotsida

en: &mdash; Select &mdash;
sv: &mdash; Välj &mdash;

en: %s Archive Display
sv: %s arkiv visning

en: Show the breadcrumb for the %s post type archives in the breadcrumb trail.
sv: Visa breadcrumb för %s post typs arkiv i breadcrumb spåret.

en: Show the taxonomy leading to a %s in the breadcrumb trail.
sv: Visa den taxonomi som leder till /s i breadcrumb spåret.

en: Category Template
sv: Kategori mall

en: The template for category breadcrumbs.
sv: Mallen för kategori breadcrumbs

en: Category Template (Unlinked)
sv: Kategori mall (olänkad)

en: The template for category breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för kategori breadcrumb, används endast då den inte är länkad.

en: Tag Template
sv: Tagg mall

en: The template for tag breadcrumbs.
sv: Mallen för tagg breadcrumbs.

en: Tag Template (Unlinked)
sv: Tagg mall (olänkad)

en: The template for tag breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för tagg breadcrumb, används endast när den inte är länkad.

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Author Template
sv: Författar mall

en: The template for author breadcrumbs.
sv: Mallen för kategori breadcrumbs

en: Author Template (Unlinked)
sv: Författar mall (olänkad)

en: The template for author breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för författar breadcrumb, används endast när den inte är länkad.

en: Author Display Format
sv: Författar visnings format

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
sv: display_name använder namnet angett i "Display name publicly as" enligt användarprofilen andra motsvarar alternativ i användarens profil.

en: Date Template
sv: Datum mall

en: The template for date breadcrumbs.
sv: Mallen för datum breadcrumbs.

en: Date Template (Unlinked)
sv: Datum mall (olänkad)

en: The template for date breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för datum breadcrumb, används endast när den inte är länkad.

en: Search Template
sv: Sök mall

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
sv: Länk mall för sök breadcrumb, används endast när sökresultaten täcker flera sidor.

en: Search Template (Unlinked)
sv: Sök mall (olänkad)

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages and the breadcrumb is not linked.
sv: Mallen för sök breadcrumb, används endast när sökresultaten täcker flera sidor och den inte är länkad.

en: 404 Title
sv: 404 Titel

en: 404 Template
sv: 404 Mall

en: The template for 404 breadcrumbs.
sv: Mallen för 404 breadcrumbs.

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Your settings are out of date.
sv: Dina inställningar är föråldrade.

en: Migrate the settings now.
sv: Migrera inställningarna nu.

en: Migrate now.
sv: Migrera nu.

en: Your plugin install is incomplete.
sv: Installationen är inte klar.

en: Load default settings now.
sv: Ladda default inställningarna nu.

en: Complete now.
sv: Färdigställ nu.

en: Your plugin settings are invalid.
sv: Dina inställningar är ogiltiga.

en: Attempt to fix settings now.
sv: Försök fixa inställningarna nu.

en: Fix now.
sv: Fixa nu.

en: Settings successfully saved.
sv: Inställningarna sparade.

en: Undo the options save.
sv: Ångra sparade inställningar.

en: Undo
sv: Ångra

en: Some settings were not saved.
sv: Vissa inställningar sparades inte.

en: The following settings were not saved:
sv: Följande inställningar sparades inte:

en: Please include this message in your %sbug report%s.
sv: Var vänlig och inkludera detta meddelande i din %sbug rapport%s.

en: Go to the %s support post for your version.
sv: Gå till %s support och skicka din version.

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
sv: Inställningarna importerades framgångsrikt från filen.

en: Undo the options import.
sv: Ångra inställnings importeringen.

en: Importing settings from file failed.
sv: Importering av inställningar från fil misslyckades.

en: Settings successfully reset to the default values.
sv: Inställningarna återställdes till standardvärdena.

en: Undo the options reset.
sv: Ångra inställnings återställningen.

en: Settings successfully undid the last operation.
sv: Inställningarna ogjorde framgångsrikt den senaste åtgärden.

en: Undo the last undo operation.
sv: Ångra senaste operationen.

en: Settings successfully migrated.
sv: Inställningarna har migrerats.

en: Default settings successfully installed.
sv: Default inställningarna sparade.

en: Import settings from a XML file, export the current settings to a XML file, or reset to the default settings.
sv: Importera inställningar från en XML-fil, exportera de aktuella inställningarna till en XML-fil, eller återställ till standard inställningar.

en: Settings File
sv: Inställnings fil

en: Select a XML settings file to upload and import settings from.
sv: Välj en XML inställnings fil att ladda upp och importera inställningar från.

en: Page %htitle%
sv: Sid %htitle%

en: Search results for &#39;%htitle%&#39;
sv: Sök resultat för &#39;%htitle%&#39;

en: Articles by: %htitle%
sv: Inlägg av: %htitle%
